Pátek 16.11. 2018 | svátek má: Otmar

Tajemství spokojených párů

Určitě ve svém okolí někoho takového máte. I po letech působí tak šťastně a zamilovaně! Jak to dělají? V čem tkví tajemství šťastného soužití muže a ženy? Máte možnost to právě odhalit.

Ano, máte pravdu, na toto téma již byl sepsán nespočet knih. Jak bychom to všechno tedy mohli obsáhnout v jednom článku? Jednoduše. Zaprvé neradi ztrácíme čas prázdnými slovy a zadruhé nemusíme naplnit 100 stránek, abychom dosáhli tučného honoráře a pevné vazby.

Dosažení (ne)shody

Lepší, než pátrat po tom jak vnést do vašeho vztahu harmonii, je zamyslet se nad okolnostmi, které okamžiky štěstí ve vašem společném životě provází. Co obvykle předchází chvílím, kdy mezi vámi a vaším partnerem zavládne pohoda a dobrá nálada, chvílím, kdy si povídáte, žertujete, případné problémy řešíte s úsměvem a všechno na světě je fajn? Protože, jak se asi shodneme, to je ten ideální stav, o kterém všechny sníme, že? Takže, nějaké nápady? Je to po tom, co mu oznámíte, že o víkendu jedete na chalupu pomoct vašim rodičům posekat trávu a očesat jablka (činnosti, které z duše nesnáší)? Nebo po tom, co si prosadíte, že se večer v televizi budete koukat na váš program? Ne. A když dovolíte, vývoj událostí ve zmíněných případech nejen že nepovede k harmonii ve vztahu, ale bude mít přesně opačný účinek. Váš partner se naštve a následující víkend/večer u televize/zbytek dne vám dokonale znepříjemní. Pocit zadostiučinění, že jste si prosadila svou, či že jste mu řekla, co udělal špatně, pak bude vystřídán nejprve frustrací a posléze kapitulací. Pokud se po určité době ohlédnete zpět a sebekriticky zhodnotíte plusy a minusy zvolené strategie, přivede vás to nevyhnutelně k otázce: Stálo mi to za to? A pokud si na ni upřímně odpovíte, zjistíte, že nestálo.

Podřídit se, nebo ne?

Jestli jste schopná takto racionálního uvažování, nacházíte se ve vašem vztahu právě v bodě, který můžeme pracovně nazvat Na rozcestí. Chtěla byste jet sice o víkendu nakupovat, ale zároveň si uvědomujete, že obrázek pohodového odpoledne stráveného v obchoďáku, který máte v hlavě vy, se konat nebude. Že i když partnera přesvědčíte, abyste na nákupy jeli, bude se tvářit otráveně, chovat nemožně a vám nakonec dojde trpělivost a pohádáte se. Takže co teď? Prosadit si svou za cenu zkažené nálady i odpoledne, nebo ustoupit, vykašlat se na svoje plány a potřeby (pokud jsou v rozporu s těmi jeho) a společné volné chvíle nechat naplánovat muže? Ta hrdá a emancipovaná žena, která se ukrývá v každé z nás, odpoví bez váhání za a). Vlastníte-li ale také stránku osobnosti, jež byla poučena životními zkušenostmi, rozhodování již náhle není tak jednoznačné.

Šťastný muž = spokojená žena

Následující tvrzení se vám nemusí nutně zamlouvat a možná budete mít problém s ním souhlasit, ale faktem zůstává, že k harmonii ve vztahu může dojít teprve až v momentě, kdy je spokojený muž. Uspokojte jeho potřeby, naplňte jeho představu o ideálně stráveném volném čase a oblaka se rozestoupí a vyjde slunce, které bude svítit jen na vás dva. Tedy samozřejmě za předpokladu, že to není samolibý pitomec, kterému nejde o nic jiného než o uspokojení vlastních potřeb a ty vaše jsou mu úplně fuk. Tady totiž do hry vstupuje i jeho ochota ke „kompromisu“.

Zachování „rovnováhy“

Samozřejmě, že by od něj nebylo fér očekávat, že se s ním celý víkend, týden co týden, budete válet na gauči, když ví, že to bytostně nesnášíte. Stejně jako vy po něm nemůžete chtít, aby s vámi víkend co víkend chodil po nákupech. Představa, že každý z vás ustoupí a sejdete se někde uprostřed, ovšem není zcela přesná. Pokud bychom onen „prostředek“ chtěli vyjádřit matematicky, bylo by to asi tak: on ustoupí o řekněme 20 procent a vy musíte ujít těch zbývajících 80. Konkrétně: jestli se vám ve dvou případech podaří přemluvit ho k odpoledni v obchoďáku, budete to muset vykoupit osmi odpoledny podle jeho představ.

Celý článek najdete v čísle prosinec - leden