Středa 22.11. 2017 | svátek má: Cecílie

designSUPERMARKET 12

Vánoce ani letos nemusí být stresem na poslední chvíli, pokochat se tvorbou mladých designérů a přitom nakoupit originální vánoční dárky budete moci mezi 6. až 9. prosincem v pražském Paláci Archa, kde se uskuteční už šestý ročník oblíbeného designSUPERMARKETU. A letos bude nadupaný příjemnými novinkami.

Kromě tradiční přehlídky toho nejlepšího mladého designu z České republiky se diváci mohou těšit i na zahraniční studia, svou účast potvrdili designéři ze Slovenska, Polska, Maďarska či Německa, zahraniční design zabere zhruba čtvrtinu expozice. Všichni společně obsadí prostor přes 1600 metrů čtverečních v prostoru 2. patra Paláce Archa, v němž se festival uskuteční díky společnosti ORCO, hlavnímu partneru designSUPERMARKET. O instalaci se tentokrát postarají designéři Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM, autoři modelu cyklistické helmy Krust nebo oslavovaného světelného objektu Transmission, který byl k vidění na letošních olympijských hrách v Londýně. S tím souvisí i změna koncepce hlavní prezentace –  už teď můžeme prozradit, že se chystá šest tematických sekcí, ve kterých kromě prezentací designérů najdete i prodejní výstavu nových talentů, kteří dosud nemají ucelené kolekce, ale jejich práce je výborná. “Nové tváře hledáme i na mimopražských vysokých školách,” potvrdila ředitelka festivalu Darina Zavadilová. Letošní designSUPERMARKET tak slibuje velmi pestrý a svěží kurátorský výběr. Na novém vizuálním stylu pracují designéři Jan Kloss a Matěj Činčera, jejich čistou a hravou práci můžete znát třeba z Pedal Projectu nebo skupiny OKOLO.

 

A jak už bývá zvykem, designSUPERMARKET doplní bohatý doprovodný program. Letošní novinkou a zároveň velkým lákadlem budou přednášky – těšit se můžete především na jednu z hlavních tváří polské designové scény, kurátorku Zamku Cieszyn, kde vzniklo první polské centrum designu, Ewu Golebiowskou. Další hvězdou světového formátu bude publicista, kurátor a ikona nejen italského designového světa Fulvio Ferrari, který na designSUPERMARKETU kromě přednášky a debaty pokřtí nový magazín umělecké skupiny OKOLO. Příjemný odpočinek opět nabídne kavárna, děti si užijí kreativní koutek a příjemnou atmosféru doplní DJs. Součástí festivalu bude samozřejmě i knihkupectví s jinak těžko dostupnými publikacemi z oblasti designu a vizuální komunikace.

 

designSUPERMARKET si klade za cíl hlavně podporu mladých návrhářů a zpřístupnění jejich práce široké veřejnosti. Pomalu, ale jistě, se tak spíš než festivalem stává jakousi platformou, což dokazují i zahraniční aktivity designSUPERMARKETU. Na jaře zkusil poprvé vyvézt český design za hranice republiky. Na prestižním mezinárodním festivalu DMY Berlin sklidily práce Kláry Šípkové, Leedy nebo Vyrobeno Lesem takový úspěch, že se podobné akce budou při nejbližší příležitosti opakovat.

 

designSUPERMARKET organizuje Fresh Films, produkční společnost, která zároveň stojí za projekty Fresh Film Fest a několika celovečerními filmy.

 

Více informací naleznete na www.designsupermarket.cz

 

designSUPEMARKET’12
6. – 9. prosince 2012
Palác Archa, Na Poříčí 26, Praha 1

 

www.designsupermarket.cz
www.freshfilms.cz