Pátek 16.11. 2018 | svátek má: Otmar

Romantika v interiéru

V dnešním hektickém světě se mnoho lidí přiklání ve svých domovech k pohodovému stylu, který lahodí oku a duši. Do svých příbytků mnozí utíkají a snaží se vytvořit si prostředí, které by je uklidnilo, kde by mohli relaxovat a nabrat síly a dobrou náladu. Často se jedná o romanticky laděné interiéry. Pro někoho jde o celoživotní styl, pro jiného je to nečekaná potřeba změny svého soukromého prostoru.

Jak přesně romantický interiér vypadá, je těžké popsat. Každý má pod pojmem „romantika“ trochu jinou představu a hranice harmonie a kýče se různě posouvají. Tento směr hraje hodně na emoce jednotlivce, proto může být realizován v mnoha podobách, vždy s přihlédnutím na konkrétní představu a finanční náročnost. Na někoho platí sladké pastelové barvy a více snad ani nepotřebuje, jiný si představí květinové vzory, dalšímu mohou stačit jen výraznější zdobné dekorace. Pokud toužíte mít svůj interiér v romantickém duchu, měli byste se řídit především vašimi dojmy a pocity, které jsou opravdu klíčové a na nich nejvíce záleží.

Ptáte se tedy, jak může interiér v tomto duchu vypadat? Připravili jsme pro vás výčet těch nejčastějších směrů, abyste se mohli inspirovat. Seznam však nekončí a je čistě na vás, jak romantiku uchopíte.

V moderním duchu

Trochu romantiky můžete začlenit i do moderního strohého interiéru. Především se jedná o přidání specifického doplňku či doplňků, které místnost naladí v tomto duchu. V současné době se hojně instalují fototapety s motivem realistických květů – růží, konvalinek, pivoněk, ale i celé krajiny. Nepředstavujte si zrovna velmi okoukanou až kýčovou palmu u moře, ale například dobře nafocenou zátoku, louku u lesa a podobně. Zrealizovat lze i originální fotografie z dovolené či vybrané ve fotobance, jedinou podmínkou je dostatečná kvalita zdrojového obrázku. Kdo se trochu obává tapety přes celou stěnu, může zauvažovat o velkoformátovém obraze, nebo sestavě několika obrázků. I zde lze použít fotografie – ideálně ty vaše. Dobře funguje také křišťálový lustr s ověsky, který stačí vyměnit za stávající přisazené svítidlo. Kdo má rád různé světelné efekty, měl by si pořídit i sestavu lampiček s možností nastavení intenzity světla nebo instalovat světelnou lištu. Samozřejmostí jsou svícny – nebojte se do čistě moderního interiéru vybrat i extravagantní typ s nádechem historie. Strohost prostoru se tím krásně rozbije. O vázách s čerstvými květy asi nemá cenu hovořit, to je záležitost, která i z holé kanceláře vytvoří příjemnější prostředí. U barev neplatí žádné pravidlo. Klidně natřete jednu stěnu výraznějším sytým odstínem. Volit můžete například mezi odstíny červené, bordó, fialové, růžové, ale i šmolkově modré, tyrkysové – prostě takové, která na vás bude dobře působit. Nebo použijte i speciální dekorativní výmalbu s různými efekty, jež opět dodá moderně zařízenému interiéru na osobitosti. Dobře působí metalická barva, nátěr s mikrotřpytkami či imitace benátského štuku apod.

Ve venkovském stylu

Mnoho z vás si romantiku venkova představí jako dnes často prezentovaný styl „Francouzské Provence“. Zde by mělo být vše ve světlých pastelových barvách a nemusí se tolik objevovat dekor dřeva. Dřevo je spíše lazurováno bílou a krémovou barvou, než aby bylo v přírodním vzhledu s texturou vláken. Velmi oblíbená je patina! Používají se květinové, ale i kostkované vzory. Často lze vidět i motiv bylinek a především levandule. Úchytky u nábytku doporučujeme kované nebo porcelánové, na jedné komodě může být dokonce každá úchytka jiná. Z materiálů na doplňky volte keramiku, pozink, černé kované prvky, ale lze dát i proutí a podobné přírodní materiály. Textilní doplňky hrají prim. Sedáky na židlích mohou mít volány, nezbytností jsou závěsy a záclonky na oknech, ale také ubrus, prostírání a různé dečky. Kdo se chce trochu odlišovat, či mu Provence zcela napadla do noty, ať si vytvoří romantiku venkova ve zcela jiném pojetí, kde se bude například objevovat masivní dřevo a hrubé pravé materiály jako je kámen. V podstatě půjde o inspiraci horskou chatou a návrat k přírodě. Tento směr začíná být velmi oblíbený, je však třeba zvážit celkový styl interiéru i prostoru, kam jej chceme použít. Rozhodně se hodí více do rodinných domů a chat než do panelákových bytů, kde působí trochu bizardně.

S trochou extravagance

Kdo nemá rád nudu a všední záležitosti, třeba se vzhlédne v extravagantním romantickém stylu. V tomto případě si můžete dovolit velké vzory na všech stěnách. Instalovat lze výrazné tapety s bordurami nebo dokonce váleček na výmalbu, který slaví velký návrat. Znovu zde lze zmínit fototapetu, na které nemusí být je klasické fotomotivy, ale případně i vlastní grafika. Na mysli máme například dekor starého písma, historické mapy, listy z herbáře a další. Originální motivy – především květin – se nemusí objevovat jen na stěně. Dnešní technologie dokáží přenést obraz i na keramický obklad, sklo, textil, dvířka nábytku a další materiály. V koupelně tak můžete mít například obklad s motivem poupat růží nebo oblázků v moři. Tapety lze sladit s textilem v oknech. Velmi efektně vypadají i japonské stěny, na kterých je dominantní vzor, jež se prolíná na všech panelech. Barvy by měly být výraznější, ale není to podmínkou. Za úvahu stojí i kombinace několika různých odstínů či ladění barev metodou tón v tónu. Jako dekorace lze použít již zmíněné skleněné ověsky, stříbrné či zlaté ozdobné prvky, různé mozaiky – například na rámu zrcadla nebo zrcadlové mozaiky. Mezi důležité prvky patří velké vázy, sošky, sestavy obrazů s romantickým motivem a hlavně textilie. Nezapomeňte však, že i extravagance má své hranice, a proto postupujte opatrně a s mírou. Kdo si není jist, ať v tomto případě osloví odborníky, aby místo harmonie nebyl výsledek pravým opakem.

Celý článek najdete v čísle prosinec - leden